Сторінки

Профорієнтація

 РИНОК ПРАЦІ МАЙБУТНЬОГО

Сьогодні світ дуже мінливий. Новітні технології все швидше починають заповнювати наш життєвий простір. Пандемія COVID-19 та економічні процеси, що пов’язані з війною, яку розв’язала рф, а також значні демографічні та екологічні зміни роблять новації ще більш значущими. Це пришвидшило темпи цифровізації, автоматизації та розвитку штучного інтелекту. Виходить, що у недалекому майбутньому роботизовані пристрої та комп’ютери можливо просто замінять людську працю. Відповідно змінюється ринок професій: деякі «вимирають», зникають, деякі відходять на задній план, деякі – займають лідерські позиції.

Які ж професії будуть користуватись попитом? Які потрібно сформувати навички, щоб бути конкурентоспроможною особистістю?

Попит буде на навички, що доповнюють нові технології, а не конкурують із ними. Насамперед це сфера стосунків, комунікацій та творче мислення. Креативність, критичне мислення, здатність розв’язувати проблеми й стресостійкість, ймовірно, ставатимуть дедалі більш важливими для успішної роботи. Також виділяють орієнтацію на клієнта, турботу про якість послуг, ініціативність, гнучкість, здатність виходити з зони комфорту, вміння відстояти свою точку зору. Незалежність мислення має поєднуватися з умінням ефективно працювати в команді.

Прогнози показують: економіка неухильно змінюється на користь сфери послуг, оскільки більшість функцій виконуватимуть роботи. За прогнозами, до 2035 року створять 2,6 мільйона нових робочих місць, більшість із яких займуть жінки. Саме вони легше йдуть у сферу послуг та почуваються там успішними. А ось так звані традиційно чоловічі професії матимуть найвищий рівень автоматизації. Чимало чоловіків ставатимуть безробітними. Вони мають сильно змінитися, щоб знайти себе у сфері послуг.

Раніше людина, яка втратила роботу, мала змогу за лічені місяці опанувати знання та професійні навички для якоїсь відносно простої діяльності. Невдовзі таких вакансій вже не буде. Опанувати нові soft skills означатиме певною мірою змінити себе. Людська особистість сама стає, так би мовити, цінним інструментом. Тому розвиватися у необхідному напрямку слід від самого дитинства.

Вакансій загалом буде багато. Проблема в тому, що чимало людей не зможуть їх зайняти, бо не відповідатимуть вимогам. Найбільше постраждають ті, хто працює фізично, представники робочих спеціальностей. Також менш кваліфіковані «білі комірці» поступляться роботою роботам. Безробітним знадобиться перенавчання, щоб вони могли знайти роботу в іншому місці.

Згідно з прогнозами McKinsey Global Institute, 8‒9% професій, затребуваних на ринку праці 2030 року, — це професії, яких раніше не існувало. HappyMondayт проаналізував добірку англомовних публікацій щодо професій майбутнього і обрав 15 незвичних, але цілком можливих варіантів професій і візуалізував їх за допомогою штучного інтелекту — сервісу Midjourney.

1. Спеціаліст із видалення цифрових даних (Digital removalist)

Усе, що ви публікуєте в мережі, з великою імовірністю залишається там назавжди. Це можуть бути ваші неактуальні публікації, незручні фото чи особиста інформація, яку ви хотіли б залишити особистою. Такий спеціаліст допоможе тим, хто не готовий миритися з публічністю інтернету, видалити небажану інформацію про себе й замести свої цифрові сліди.

2. Космічний екскурсовод (Space tourism guide)

Очікується, що вже до кінця 2026 року обсяг ринку космічного туризму сягне приблизно 21 мільярда доларів. А в майбутньому ми, можливо, зможемо купувати квитки за межі Землі так само просто, як гарячі тури в Єгипет. У подорожах космосом нам знадобиться провідник — космічний екскурсовод, який під час польоту розповідатиме про гравітацію, планети, супутники й історію дослідження космосу.

3. Дата-детектив (Data detective)

Сьогодні завдяки комп’ютерам, смартфонам, фітнес-гаджетам і решті девайсів ми генеруємо про себе купу даних, які являють собою надзвичайну цінність для різних компаній. Але щоб з ними розібратися й отримати від того максимальну користь, компаніям потрібен буде дата-детективщо допомагатиме бізнесу краще розуміти й обслуговувати клієнтів, відстежуючи й аналізуючи всі можливі дані про них.

4. Менеджер дронів (Drone manager)

Безпілотники вже активно використовуються для зйомок, навчання пілотів, досліджень місцевості й виконання завдань у зонах бойових дій. У майбутньому дрони мають стати ефективним способом доставки товарів і посилок. У великих компаній і логістичних операторів можуть з’явитися цілі парки безпілотників, де працюватиме, зокрема, менеджер дронів. Такий спеціаліст відповідатиме за запуск безпілотників, їх обслуговування, керування й відстеження маршруту польотів. 

5. Керівник автоматизації (Chief Automation Officer)

Керівник автоматизації  - це вакансія для експерта в області штучного інтелекту й робототехнікичиє завдання — використовувати ці новітні технології для ефективної автоматизації процесів і розробки потрібних машин.

6. Юрист з інтернет-права (Internet lawyer)

У 2020 році кіберзлочини завдали збитків у світі на трильйон доларівКількість злочинів і правопорушень в інтернеті постійно зростає, тож у майбутньому до цих справ залучатиметься спеціальний юрист з інтернет-права, який розбиратиметься в нюансах регулювання відносин у віртуальному просторі, зокрема й у соцмережах.

7. Спеціаліст із гейміфікації (Gamification specialist)

Гейміфікація — це впровадження ігрових механік у неігрові процесиГейміфікацію використовують для залучення й утримання в бізнесі не лише клієнтів, а й співробітників. Зараз таким займаються переважно маркетинг-менеджери чи HR-фахівці, але в майбутньому за це, відповідатиме спеціаліст із гейміфікації. Його завданням буде зацікавити та розважити клієнтів чи працівників за допомогою інтерактивів, що базуються на знаннях про психологію та поведінку людей і зібраних про них даних. 

8. Стратег способу життя (Lifestyle strategist)

Кількість гаджетів і застосунків, які збирають дані про наше здоров’я, постійно збільшується: це фітнес-трекери, ЕКГ-монітори, програми підрахунку калорій тощо. Розібратися в купі цих даних допоможе стратег способу життя — консультант, який аналізуватиме ваші індивідуальні показники та на їх основі розроблятиме дієту, програму тренувань і загалом формуватиме ваш спосіб життя.  

9. Спеціаліст із переробки космічного сміття (Space junk recycler)

За оцінками експертів, станом на 2019 рік над Землею плаває приблизно 34 000 великих сміттєвих уламків і понад 128 мільйонів уламків розміром менше сантиметра. Ці уламки є потенційно небезпечними, адже можуть пошкодити космічні кораблі й супутники. Даний спеціаліст буде шукати й визначати координати уламків та розробляти найбільш ефективні способи їх видалення з орбіти.

10. Консультант із цифрових валют (Digital currency advisor)

Зі стрімким зростанням інтересу до криптовалют, інвестори тепер мають величезні можливості, але й ризикують потенційно більше, адже ці фінансові інструменти поки не є регульованими. Консультант пояснюватиме людям, що відбувається на ринку цифрової валюти, та буде радити, як інвестувати свої гроші з найбільшою вигодою і з найменшими ризиками.

11. Менеджер із проєктування розумних домівок (Smart home design manager)

Розумний дім — це система домашніх пристроїв, здатних виконувати певні повсякденні завдання без участі людини. Зростання попиту на такі будинки призведе до необхідності залучати відповідних спеціалістів. Менеджер допомагатиме будувати їх з нуля або займатиметься модернізацією готових будинків усіма можливими сучасними технологіями.

12. Координатор співпраці людини й машини (Human-machine teaming manager)

Майбутнє ринку праці однозначно пов’язане з автоматизацією процесів: машини потроху перебиратимуть на себе частину обов’язків. Наприклад, потрібен буде координатор співпраці людини й машини, який керуватиме спільною роботою людей і технологій. Він визначатиме, які завдання та процеси можна автоматизувати, і встановлюватиме правила, за якими машини та люди співпрацюватимуть для досягнення максимальної продуктивності команди.

13. Треш-інженерабо Дизайнер сміття (Trash engineer / Garbage designer)

За даними ООН, щороку люди виробляють понад 2 мільярди тонн сміття. Для нього катастрофічно не вистачає місця, і з роками ця проблема буде лише загострюватись. Тому дизайнер сміття буде розробляти розумні методи перероблення сміття у великих масштабах. Крім того, виробники товарів найматимуть треш-інженерів для пошуку більш ефективних способів використання та повторного використання побічних продуктів їхнього виробництва.

14. Фахівець із відновлення дикої природи (Rewilder) 

Проєкти відновлення дикої природи мають на меті усунути шкоду, завдану навколишньому середовищу заводами, будинками, людьми, автомобілями тощо. Саме такий фахівець буде відновлювати екологічну гармонію як у сільській місцевості, так і в містах. Наприклад, розривати дороги й висаджувати на їх місці дерева, створювати природні болота, знімати огородження, щоб відновити маршрути для птахів тощо.

15. Розробник подорожей у доповненій реальності (Augmented-reality journey builder)

Технології доповненої реальності вже дозволяють подорожувати, не виходячи з дому, а в майбутньому їхній розвиток може навіть зменшити потребу в реальних мандрівках. Розробник подорожей у доповненій реальності відповідатиме за написання, проєктування та створення доповненої реальності для подорожей, аби забезпечити клієнтам максимальне занурення у неймовірний світ розваг. 

До речі, недавно був розроблений атлас нових професій на найближчі 10 років, серед яких є 20 найперспективніших професій майбутнього.

1.                Веб-розробник

Використання мобільних технологій породжує попит на людей, які вміють розроблювати нові програми різних видів, від музичних додатків до месенджерів. Очікується, що кількість таких робочих місць до 2027 року зросте на 17,2 %.

2.                Медична сестра

Попит на кваліфікований медичний персонал ніколи не спаде, тим паче коли розвиток технологій змушує нас краще піклуватися про своє здоров’я.

3.             Менеджер комп’ютерних систем

Менеджери комп’ютерних систем планують, координують та спрямовують всю IT-діяльність організації, допомагають забезпечити усі технологічні потреби.

4.             Аналітик інформаційної безпеки

Зростаючі об’єми цифрової обробки даних вимагають більш серйозного підходу до їх збереження. Банки та інші фінансові установи найбільш зацікавлені у таких спеціалістах. Крім того, люди цієї професії будуть на вагу золота в майбутньому в лікарнях та приватних клініках, бо поступовий перехід з паперообігу до електронних карток змусить зробити все можливе аби зберегти персональні дані пацієнтів.

5.                Стоматолог-гігієніст

Ця професія ніколи не втратить свою популярність, бо здорова білосніжна посмішка завжди була важлива. Стоматологи-гігієністи роблять рентген, пояснюють пацієнту як слідкувати за зубами, чистять ротову порожнину і т.п.

6.                Логопед

Попит на хороших логопедів тільки зростає. Це обумовлено широкою розповсюдженістю дефектів мови у дітей, а також необхідністю допомагати реабілітувати людей після інсультів.

7.                Торговельний представник

Щоб зацікавити потенційних покупців та поставити продукцію з підприємства до торговельної точки, все одно будуть потрібні торговельні представники.

8.                Вчителі

Багато хто вважає, що рано чи пізно вчителі будуть замінені роботами, або навчання буде проводитись тільки за допомогою комп’ютерних програм. Проте навряд чи це станеться в найближчі 10 років, а уроки в тих же онлайн-школах краще будуть сприйматися, коли їх проводитимуть «живі люди».

9.                Менеджер з персоналу

Вміти керувати колективом, підбирати необхідні кадри, допомагати топменеджерам визначати та заповнювати прогалини в персоналі – це неабияка здатність людей даної професії залишатися потрібними навіть через 10 років.

10.            Електрик

Робітничі професії були й будуть мати попит на ринку праці. Кількість населення з роками буде тільки зростати, а відповідно і кількість новобудов буде збільшуватись. Крім того, проблеми з електропостачанням будь-якого будинку кваліфіковано можуть вирішити тільки електрики.

А ці професії виникнуть в найближчому майбутньому та будуть дуже популярними:

·                   генетичний консультант (аналіз генів вже зараз є доступною послугою);

·                   архітектор медичного обладнання;

·                   екоаналітик у будівництві;

·                   проєктувальник 3-D друкування у будівництві;

·                   проєктувальник персональної безпеки;

·                   проєктувальник інтерфейсів безпілотної авіації;

·                   режисер індивідуальних туристичних подорожей;

·                   медіаполіцейський;

·                   техно-стиліст;

·                   спеціаліст з дитячої психологічної безпеки;

·                   мережевий юрист.

З роками кількість професій в різних сферах збільшиться, адже час не стоїть на місці. Варто замислитися вже над тим, що нас буде чекати в майбутньому і обрати тільки той шлях, який вам буде до душі.

Джерела:

http://vsviti.com.ua/interesting/society/107706

https://osvitanova.com.ua/posts/5838-15-profesii-maibutnoho-ta-iakymy-ikh-bachyt-shtuchnyi-intelekt

https://osvitanova.com.ua/posts/5830-rynok-pratsi-u-2035-iaku-obyraty-profesiiu-i-iaki-potribni-budut-soft-skills


*******************************************************************************

 

 

👉 Протестуй себе

 

👉Консультація кар'єрного радника 

 

👉КУРС ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ ДЛЯ ОСВІТЯН «Перша психологічна допомога учасникам освітнього процесу під час та після завершення воєнних дій»  

 

 👀👀школа кар'єрного консультанта

***************************** 

 

Про Всеукраїнський онлайн урок з профорієнтації

 У рамках реалізації Всеукраїнського проєкту з профорієнтації та побудови кар'єри "Обери професію своєї мрії" МОН спільно з ДНУ "Інститут модернізації змісту освіти" 12 жовтня 2021 р. об 11:00 проводять Всеукраїнський онлайн урок з профорієнтації для учнів 7-11 класів, в рамках якого відомі українці поділяться своїми історіями успіху.

Більш детальна інформація про онлайн урок у листі МОН від 24.09.2021 р. №1/9-490

 

 👆👇👆👇👆👇👆👇👆👇👆👇👆👇👆👇👆👇👆👇👆👇👆👇👆👇👆👇👆👇👆👇👆👇👆👇👆👇

 

  ⏩⏩⏩⏩https://proftest.in.ua/?gclid=CjwKCAiAmrOBBhA0EiwArn3mfNDyl_0Kq2-yWL9W6rdxEzp4wrnyjWLKNUhtGkjZ7pXHbBWl3UN8LxoCEMIQAvD_BwE 

 

❔   ❕   ❔   ❕   ❔   ❕   ❔   ❕   ❔   ❕   ❔   ❕   ❔   ❕    ❔   ❕   ❔   ❕   ❔   ❕   ❔   ❕   ❔   ❕

 

Стратегія успіху або як обрати професію?  Картинки по запросу стрілка


 
 
Стратегія успіху або як обрати професію?   http://www.osvita.org.ua/abitur/occupation/articles/2.html


Профорієнтаційна робота

Профорієнтаційна робота – це робота з учнями щодо озброєння підлітків визначеною сукупністю знань про соціально-економічні і психофізіологічні особливості різних професій, умов правильного вибору однієї з них, інформації про канали працевлаштування, вимог до прийому на роботу і т.д. Це напрям роботи, в якому систематизуються відомості про зміст та перспективи сучасних професій, форми й умови оволодіння різними спеціальностями, стан та потреби ринку праці.

У педагогічних дослідженнях розглядається формування інтересу до вибору професії через комплекс компонентів. Так за дослідженням М.Левітова,  ці компоненти поєднано в три групи:

1.  мотиваційні компоненти, в яких відбивається оцінка професії, її суспільна значущість;

2.  компоненти підготовки до трудової діяльності  знання, вміння, навички;

3.  індивідуально-психологічні особливості мислення.

Мотиваційний компонент визначається моральними якостями та функціональними властивостями особистості, а також характером трудової діяльності, готовність до якої формується. Мотиваційний компонент має складну динамічну структуру, складові частини якої певним чином супідрядні, взаємозалежні та взаємообумовлені.  До складу мотиваційного компоненту, що відбиває зміни в потребово-мотиваційній сфері особистості, входять відповідні потреби, мотиви, ціннісні орієнтації, інтереси,  прихильності та установки.

Головне місце в структурі мотиваційного компоненту посідають мотиви навчально-виховної діяльності, оскільки всі інші складові виконують спонукальну функцію, що активізує цю діяльність, а мотиви інтегрують їх прояв. 

До професійного компоненту входять знання про професії даної галузі; спеціальні знання, вміння, навички; досвід трудової діяльності, набутий у процесі трудової підготовки.

До психологічного компоненту включено індивідуально-психологічні, психічні та характерологічні особливості особистості, які виступають  передумовами успішного оволодіння обраним видом трудової діяльності.

Профорієнтаційну роботу можна починати проводити у 9 класі.  Вважаю, що звернутися до такої роботи можна вивчаючи пошукові системи Інтернету. Для цього формулюється ціль дослідження, його мета і напрямки.

Професійна орієнтація - система навчально-виховної роботи, спрямованої на засвоєння учнями знань про соціально-економічні й психофізіологічні умови правильного вибору професії, формування в них уміння аналізувати вимоги різних професій до психологічної структури особистості, а також свої професійно значущі якості, шляхи й засоби їх розвитку.

Правильний вибір професії зумовлює моральне задоволення, позитивну самооцінку, високу продуктивність праці, якість продукції. Він є точкою, в якій сходяться інтереси особистості та суспільства, поєднання особистих і загальних інтересів.

Завдання профорієнтації полягає в ознайомленні учнів з професіями та правилами їх вибору, вихованні спрямованості на самопізнання як основу професійного самовизначення; формування вміння зіставляти свої здібності з вимогами щодо набуття конкретної професії, складати на цій основі реальний план оволодіння професією, а також забезпечення розвитку професійно важливих якостей особистості.

Компонентами профорієнтаційної роботи є

  •  професійна інформація,
  •  професійна діагностика,
  •  професійна консультація,
  •  професійний відбір,
  •  професійна адаптація.

 

Професійна інформація

 - психолого-педагогічна система формування в особистості активної профорієнтаційної позиції, що відповідає суб'єктивним і об'єктивним умовам вільного та свідомого професійного самовизначення особистості. Вона дає школярам змогу ознайомитися з різними професіями, з пов'язаним із ними змістом трудової діяльності, з вимогами, які ці професії пред'являють людині, а також з тим, де ними можна оволодіти. Завдяки цьому учні виявляють свої індивідуальні схильності, психофізіологічні можливості, вміння зіставити їх з вимогами професії, до якої вони мають інтерес і нахили, щоб прийняти правильне рішення про свою придатність до професійної діяльності в обраній галузі праці.

Професійна діагностика

- система психологічного вивчення особистості з метою виявлення її професійно значущих властивостей і якостей. Для деяких спеціальностей вона є неминучою, ігнорування пов'язане з ризиком непридатності особистості.

Професійна консультація

 - надання особистості на основі її вивчення науково обґрунтованої допомоги щодо найоптимальніших для неї напрямів і засобів професійного самовизначення. Вона має на меті й навчання учнів прийомам самооцінки своїх якостей з метою з'ясування їх відповідності вимогам професії. Мріючи про певну професію, школярі повинні водночас замислюватися, чи справді вони годяться для такої роботи. Для відповіді на це питання вони мають знати вимоги професії до людини, яка її обрала. Такі вимоги розроблено до багатьох професій.

Аналогічні консультації слід надавати і батькам учнів, щоб вони серйозніше підходили до обрання майбутньої професії дітьми, допомагали їм у цьому. До професійної консультації залучають і медичних працівників школи, які знають медичні протипоказання стосовно основних професій і можуть запобігти небажаним випадкам, коли учням доводиться змінювати професійну орієнтацію вже на етапі відбору.

Професійний відбір

- система роботи, спрямована на надання допомоги учневі у визначенні й виборі конкретної професії на основі виявлення й оцінки його загальних і спеціальних здібностей, здатностей, інтересів, потреб і об'єктивних умов професійної підготовки і працевлаштування. Здійснюють його навчальні заклади, висуваючи до вступників конкретні вимоги, або установи, які приймають випускників на роботу. На цьому етапі важлива роз'яснювальна робота серед молодих людей, які повинні усвідомити необхідність роботи над собою задля подолання певних недоліків, досягнення професійної майстерності.

Професійна адаптація

- процес пристосування людини до професійної діяльності, її умов; досягнення бажаної продуктивності праці й відповідності між професійними намірами, інтересами, якостями особистості та вимогами до діяльності. її здійснюють на стадії оволодіння учнем професією. Ознаками професійної адаптації є збереження і розвиток здібностей і схильностей до обраної професійної діяльності, узгодженість суспільної та особистої мотивації до праці, яка залежить від її змісту, впливу сім'ї та виробничого оточення. Професійна адаптація відбувається разом із суспільною адаптацією.


Немає коментарів:

Дописати коментар